: 11 + 8 =

mhost_ir.gif

یکی از گزینه هایی که جوملا را جذاب و زیبا جلوه داده است ، قالب های بی نظیر و زیبا و پرکاربرد این مدیریت محتوا میباشد .

امروزه بسیاری از طراحان قالب های را طراحی میکنند که از همه نظر مناسب و درخور کار شما میباشد .

اما بسیاری از کاربران قادر به طراحی نیستند ، ولی از قالبی لذت میبرند و برای سایتی که قصد ایجاد آن را دارند بسیار مناسب است . مشکل در زمانی است که قالب به زبان فارسی نباشد و تمام موقعیت ها و فایل های نوشتاری چپ به راست میباشند .


برای این که قالب مذکور ، توانایی قرار گیری در سایت های ایرانی را داشته باشد باید فارسی سازی و یا به اصطلاح RTL ( راست به چپ و یا right to left ) شود .

ابتدا به یک مقدمه میپردازم تا با نحوه کار آشنا شوید .

در تمامی قالب های جوملا چند فایل هستند که باید ویرایش شوند .

1-template.css (که در قالب های مختلف نام این فایل متفاوت است و درباره این موضوع بحث میشه . )

2-editor.css

3-index.php ( گاهی اوقات نیاز به ویرایش داریم . )


خوب هر مرحله را با دقت جلو میریم . به تمامی مراحل دقت کنید .
template.css

بر روی سیستم شخصی فایل قالب را باز کنید . تعدادی فولدر مشاهد میکنید که در ردیف اولین فولدر ها ، فولدر css موجود است . این فولدر را باز کنید .

در بعضی قالب ها فایل های داخل css حدود 4 یا 5 عدد هستند . اما در قالب های پیشرفته تا حد 20 و یا بیشتر ، فایل داخل css وجود دارد . از تعداد فایل ها نترسید . برای فارسی سازی ویرایش تمامی فایل ها الزامی نمیباشد . فقط چند فایل اصلی الزامی هستند .

در قالب های معمولی و نیمه حرفه ای ، فایل template.css وجود دارد . در بعضی قالب ها این نام متفاوت است . اما از دو جهت میتوان تشخیص داد .

1- حجم این فایل اصولا از بقیه فایل ها بیشتر است . ( زیرا پایه قالب در این فایل تنظیم و ویرایش شده است . )

2- نام این فایل به گونه ای انتخاب میشود که تعیین کننده نوع فعالیت آن باشد . برای مثال : style.css , layout.css , main.css و...

ما در این آموزش اکثریت را مدنظر قرار میدهیم .

template.css را با یک ویرایشگر قوی باز میکنیم . ( ترجیحا Adobe Dream Weaver ).

ما باید با یک سری از فرمان ها آشنا باشیم تا بتوانیم به خوبی قالب را ویرایش کنیم .

فرمان اول : direction:rtl ( این فرمان در انتها و یا هر قسمتی از فایل css که قرار بگیرد آن قسمت را راست به چپ میکند و نحوه نوشتاری فارسی را زیبا تر میکند . برای مثال : در هنگام گذاشتن پرانتزو.. دیگر با مشکل مواجه نمیشوید)

فرمان دوم : float:right ,float:left (معنای float را شناور میگوییم . اما در قالب و در css برای موقعیت هایی کاربرد دارد که میتوانند در صورت نیاز ما هرجای قالب باشند . و با این دستور مکان آنها ( یعنی سمت راست یا چپ بودن ) را مشخص میکنیم )

فرمان سوم : text-align:right , text-align:left ( با این دستور طرز نوشتاری آن قسمت را مشخص میکنیم . دقت کنید که این دستور با direction:rtl متفاوت است . )

فرمان چهارم : font-family ( این دستور نوع گروه فونت نوشتاری شما را مشخص میکند . در حال حاضر بهترین فونت برای زبان فارسی ، فونت Tahoma میباشد . )


خوب حالا به ویرایش قالب میپردازیم .

در ابتدای قالب ما تگی داریم با شکل و شمایل زیر.